Rodzaje pieluszek wielorazowych

Podoba Ci się wielopieluchowanie, ale nie wiesz od czego zacząć? Chcesz coś kupić dla swojego bobasa, a nazwy systemów nic Ci nie mówią? 

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągawkę, dzięki której wejście w świat pieluszek wielorazowych będzie łatwe i przyjemne!

Z czego składa się pieluszka wielorazowa?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że każda pieluszka ma dwie części: warstwę nieprzemakalną i warstwę chłonną.

Warstwą chłonną jest wkład uszyty najczęściej z takich materiałów jak bawełna, wiskoza bambusowa, len czy konopie.

Z kolei element, który ma uchronić przed zmoczeniem ubranka uszyty jest najczęściej z materiału PUL, TPU lub z wełny.

Co to jest PUL i TPU?

Są to paroprzepuszczalne materiały syntetyczne. W dużym uproszczeniu można nazwać je „oddychającymi”. Paroprzepuszczalność oznacza, że para wodna jest odprowadzana na zewnątrz, dzięki czemu w pieluszce wielorazowej utrzymuje się znacznie niższa temperatura niż w pieluszce jednorazowej.

Materiał w jednorazówce i substancje w nich zawarte sprawiają, że mocz „zamyka się” w pieluszce. Robi się w niej wilgotno, ponieważ nie ma przepływu powietrza. W wilgotnym i gorącym środowisku znacznie szybciej namnażają się bakterie. Przy zbyt długim kontakcie ze skórą dziecka taka pieluszka może powodować podrażnienia i odparzenia na delikatnej skórze dziecka.

Jak działają pieluszki wełniane?

Tak, to trochę szykujące, że w pieluchowaniu używa się również wełny. Jak to możliwe?

Dzięki zawartej w wełnie lanolinie (czyli owczym tłuszczu) oraz dzięki higroskopijności wełna stanowi środowisko, w którym nie rozwijają się bakterie.

Pieluszki szyte są tylko z tych rodzajów wełny, które są miękkie i przyjemne dla skóry, jak np. wełna merino. Wełna ma właściwości termoregulacyjne, co powoduje, że temperatura w pieluszce z tego materiału jest jeszcze niższa niż w takiej z PULu czy TPU.

Wełniane pieluszki mogą być uszyte z nowej wełny lub z tzw. wełny z recyklingu.

Te z nowej wełny są przeważnie droższe, ale za to mogą mieć certyfikaty, np. GOTS, który przyznaje się tkaninom tworzonym z certyfikowanych włókien ekologicznych. Z kolei pieluszki z recyklingu to wspaniały sposób na bycie less waste, ponieważ szyte są m.in. z używanej odzieży.

Jakie są rodzaje pieluszek wielorazowych?

Dobrze, skoro już wiemy z czego mogą być wykonane wieluszki to czas pójść o krok dalej i dowiedzieć się jakie systemy dostępne są na polskim rynku.

Opcji jest sporo, ale nie zniechęcaj się. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągawkę, dzięki której będzie Ci łatwiej odnaleźć się w skrótach i nazwach. 

AIO – z angielskiego all in one, czyli wszystko w jednym. To pieluszka, której wkład jest zszyty z warstwą nieprzemakalną z PULu lub TPU. Należy ją wymieniać przy każdym przewijaniu.

Kieszonka PUL – do warstwy nieprzemakalnej ma przyszytą specjalną „kieszeń”, do której schować należy dowolny wkład chłonny. Zmieniamy ja po każdym użyciu. Działa więc trochę jak AIO, jednak dzięki temu, że wkład jest wyciągany, dużo szybciej schnie. Wymienność wkładu pozwala nam również na dowolne dostosowywanie chłonności w zależności od potrzeb.

Otulacz – jak sama nazwa wskazuje jest to coś, co OTULA warstwę nieprzemakalną pieluszki i pupę dziecka. W przeciwieństwie do kieszonki nie ma przyszytego żadnego materiału utrzymującego wkład. W tej pieluszce umieszcza się go po prostu luzem między otulaczem, a pupą dziecka. Otulacze mogą być wełniane lub z PULu. Można ich używać kilkukrotnie wymieniając tylko wkład.

SIO – z angielskiego snap in one, czyli „zepnij razem”. Otulacz z luźnym wkładem może być trudny do założenia, szczególnie przy ruchliwym dziecku. Dlatego w otulaczach SIO dodano specjalną napkę, dzięki której wkład możemy przypiąć do otulacza. Tak naprawdę SIO może dotyczyć różnych rodzajów pieluszek, które mają po prostu dedykowany, wpinany wkład.

Formowanka – rodzaj wkładu chłonnego. Cała stanowi warstwę chłonną, dzięki temu ma więcej powierzchni chłonącej. Właśnie dlatego to świetne rozwiązanie na noc i dłuższe spacery. Zwykła formowanka ma po prostu kształt pieluszki z wszytym wkładem chłonnym. Występują też w innych wariantach:

 • Formowanka-kieszonka– z dziurą na dowolny wkład
 • Formowanka SIO– z dedykowanym dopinanym na napkę wkładem
 • Formowankaz panelem PUL – dowolny rodzaj formowanki, który charakteryzuje się naszytym z przodu materiałem PUL, dzięki czemu lepiej rozprowadza wilgoć.

Gatki – mogą być wełniane lub z PULu. Najlepiej sprawdzają się przy formowankach.

Longi – są to po prostu spodenki, ale zrobione z wełny, dzięki czemu mogą stanowić warstwę nieprzemakalną pieluszki. Tak jak gatki świetnie sprawdzają się z formowankami.

Wkłady chłonne – wykonane wielu różnych materiałów, o różnej gramaturze i grubości. Wkład należy dobrać indywidualnie do potrzeb dziecka. Najczęściej występujące na polskim rynku wkłady to:

 • wkład długi– prostokątny podłużny wkład, najczęściej o wymiarach 70x10cm. Można go składać na pół lub na trzy z przodu, pozostawiając mniej warstw z tyłu pieluszki. Dzięki temu może być uszyty z mniejszej liczby warstw, którą osiągamy dopiero po złożeniu (np. sam wkład jest dwuwarstwowy, ale po złożeniu go na pół otrzymujemy cztery warstwy materiału chłonnego). 
 • wkład krótki– krótkie wkłady mają najczęściej więcej warstw. Mogą być przez to wygodniejsze w użyciu, bo nie trzeba ich układać, ale będą dłużej schły. 
 • wkład z burtami– dzięki burtom-skrzydełkom tworzy coś w rodzaju „pojemniczka” na dwójki, dzięki czemu ma największe ze wszystkich wkładów szanse na złapanie kupki dziecka
 • tetra– jeden z najbardziej ekonomicznych i najszybciej schnących wkładów. Do pieluchowania najlepiej nadaje się tetra o kwadratowym kształcie i gramaturze materiału 140 lub więcej. Można ją składać na różne sposoby, dopasowując je do naszych potrzeb i możliwości dziecka.
 • prefold– wklad do składania na podobnej zasadzie jak tetra, ze wzmocnionym dodatkową warstwą środkiem. Może posiadać gumki ułatwiające założenie.
 • preflat– wkład uszyty w kształcie ułatwiającym założenie i spięcie go na dziecku.

Nie wiesz która z tych opcji najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Bez obaw, jesteśmy tu po to, żeby Ci doradzić! Skontaktuj się z nami, żeby wypożyczyć zestaw testowy lub umówić się na instruktaż online. 

Rozmiary pieluszek wielorazowych

Pieluszki występują w dwóch podstawowych rozmiarach:

 • NB (newborn) – rozmiar noworodkowy przeznaczony dla dzieci w przedziale wagowym od 3/3,5kg do 5/5,5kg
 • OS (One Size) – rozmiar standardowy, przeznaczony dla dzieci od 5/7kg do 13/15kg

Podane przedziały wagowe są orientacyjne. Przy wyborze pieluszki najlepiej sugerować się rozmiarówką konkretnego producenta. Dopasowanie pieluszki do dziecka do bardzo indywidualna sprawa, ponieważ w dużej mierze zależy ono od budowy ciała dziecka. Jak wiadomo może być ona bardzo różna przy podobnej wadze.

M.in. dlatego na polskim rynku spotkać można inne rozmiary:

 • MOS (mini one size) – stworzony dla drobniejszych dzieci, sprawdza się też świetnie jako rozmiar przejściowy między pieluszkami nb i OS, przedział wagowy to od 5,5kg do około 10kg
 • OS+ (one size plus) – pieluszki w tym rozmiarze powstały dla prawdziwych zuszków, które wyrosły ze standardowych pieluszek nieco szybciej, niż przewidziała to ustawa

Istnieją też pieluszki rozmiarowe oznaczone jako S, M, L lub XL. Rozmiarówka ta jest dość indywidualna u różnych producentów, jednak w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że S to rozmiar między nb, a MOS, M często wpasowuje się w MOS, a L i XL to często pieluszki z kategorii OS+.

Pranie i  pielęgnacja

Pranie pieluch wielorazowych często wydaje się skomplikowane i prachochłonne. To tylko pozory!

Przeczytaj najbardziej podstawowe informacje na temat obsługi pieluszek i przekonaj się, że to bułka z masłem.

Jak prać pieluszki wielorazowe?

Pranie pieluszek wielorazowych to w dobie pralek bardzo prosta sprawa. Trzeba jednak trzymać się kilku wytycznych, aby pieluszki były czyste i służyły nam jak najdłużej.

 1. Przed praniem właściwym należy zrobić płukanie. Chodzi o to, aby nieczystości z pieluszek zostały usunięte, a woda z nimi wypompowana z pralki.
 2. Pranie zasadnicze z proszkiem powinno trwać mniej więcej dwie godziny.
 3. Pieluszki najlepiej prać w 60°.
 4. Wirowanie nie powinno przekraczać 800-1000 obrotów.
 5. Jeśli skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa warto zrobić dodatkowe płukanie na końcu (wskazane również, jeśli pod koniec prania w bębnie pozostaje piana).
Jak prać pieluszki wełniane?

Pranie pieluszek wełnianych odbywa się inaczej niż pranie wkładów i wieluszek z PULu lub TPU. Nappy Science Gang w swoich badaniach odkrył, że w przypadku wełny bakterie najlepiej są usuwane w niskich temperaturach. Wełna jest bardzo delikatnym materiałem i kiedy jest mokra nie lubi gwałtownych zmian temperatur, żeby więc zapewnić wełnianym pieluszkom jak najdłuższe życie najlepiej:

 • prać je ręcznie w letniej wodzie
 • używać specjalnie do tego przeznaczonych ekologicznych, delikatnych płynów
 • płukanie wykonać w wodzie o podobnej temperaturze, co pranie
 • nie trzeć materiałem o materiał, nie wykręcać

Żeby przyspieszyć schnięcie wełny możesz ją po praniu wydeptać w ręcznik.

Jakich proszków można używać do prania pieluszek wielorazowych?

Proszek do prania pieluszek wielorazowych powinien spełniać pewne kryteria, aby pranie było skuteczne i higieniczne. M.in. dlatego nie zaleca się prania pieluszek w orzechach piorących czy proszkach robionych w domu, ponieważ w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie ich spełnić.

Chodzi m.in. o zawartość środków wybielających na bazie tlenu (nadwęglan sodu) i aktywatora TAED.

Aktualną listę proszków znajdziesz tutaj.

Jak suszyć wieluszki?

Jeśli nie masz suszarki bębnowej lub część pieluch po suszeniu mechanicznym jest wciąż mokra i muszą doschnąć, pamiętaj: 

 • pieluszki (otulacze, kieszonki, aio, formowanki) suszymy na płasko
 • pieluszek nie suszymy na kaloryferach lub w bliskiej odległości do mocnego źródła ciepła (nie dotyczy wkładów chłonnych

Czy pieluszki wielorazowe można suszyć w suszarce bębnowej?

Do suszenia większości pieluszek można używać suszarki mechanicznej. Ważne, żeby robić to na delikatnych programach.

Czego NIE można suszyć w ten sposób?

 • otulaczy, gatek i worków PUL
 • wełny
 • kieszonek z coolmaxem i mikropolarem (pieluszki z tych materiałów schną na tyle szybko, że tym przypadku nie warto ryzykować nadwyrężeniem gumek)

UWAGA! To, czy daną pieluszkę można suszyć mechanicznie najlepiej sprawdzić na stronie producenta, ponieważ może to mieć wpływ na ewentualne reklamacje.

Pielęgnacja wełny - przepis na kurację lanolinową

Wełniane pieluszki dzięki lanolinie i higroskopijności są środowiskiem, w któym nie rozwijają się bakterie. Lanolina jednak z czasem się wypłukuje. Należy wówczas zrobić kurację lanolinową, która przywróci wełnie jej magiczne właściwości.

Jak zalanolinować wełniaka? Przygotuj sobie:

 • litrowy słoik
 • tarkę (jak do sera)
 • najzwyklejsze mydło
 • lanolinę

Jaki jest przepis na kurację lanolinową?

 1. Do słoika wlej nieco wrzątku.
 2. Wsyp do środka łyżeczkę startego mydła (lub gotowych płatkó mydlanych).
 3. Zamieszaj aż mydło się rozpuści.
 4. Dodaj małą łyżeczkę lanoliny.
 5. Zamieszaj aż do uzyskania jednolitego, mlecznego roztworu.
 6. Dolej zimnej wody do mniej więcej 9/10 słoika.
 7. Kuracja powinna być letnia/lekko ciepła.
 8. Powoli zanurz otulacz w słoiku.

Jeśli lanolinujesz gatki lub longi zwiększ nieco proporcję mydła i lanoliny do 1,5 łyżeczki oraz zostaw na koniec więcej wolnego miejsca w słoiku.

Lanolinowanie kilku rzeczy na raz

Czy można zrobić kurację więcej, niż jednej rzeczy? Oczywiście, że tak!

Możesz to zrobić w misce. Po prostu na każdy otulacz i na każde gatki lub longi przeznacz odpowiednią ilość kuracji.

Pamiętaj, że lanolinując kilka rzeczy warto łączyć je kolorystycznie, żeby np. czerwone gatki nie zabarwiły Twojego kremowego otulacza.

Żeby uniknąć zafarbowania pieluszek możesz do miski z kuracją wrzucić jedną lub dwie chusteczki do prania wyłapujące kolory.

Co jeszcze warto wiedzieć?